AktualnościDobre perspektywy dla kendo w Polsce

Dobre perspektywy dla kendo w Polsce

18 listopada 2014

W ambasadzie Japonii w Warszawie odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji przyznania Polskiemu Związkowi Kendo Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych Japonii. Wziął w nim udział Daniel Demkiewicz, fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego z Carolina Medical Center, który wraz z zespołem specjalistów kliniki opracowuje protokół badań diagnostycznych dla zawodników tej dyscypliny.

Kendo jest japońską odmianą szermierki sportowej, w której walka odbywa się przy użyciu mieczy bambusowych. Punkty trafień ograniczają się do chronionych protektorami części ciała: głowa, korpus, przedramię oraz krtań (jedyne pchnięcie występujące w kendo). Zawodnicy walczą na stojąco, za pomocą miecza wykonanego z czterech listewek bambusowych połączonych ze sobą elementami skórzanymi i trzymanego z przodu oburącz, na poziomie tułowia.

Dzięki użyciu ochraniaczy ryzyko odniesienia urazu w kendo ograniczone jest do minimum, a najczęstsze kontuzje spowodowane są przeciążeniami aparatu ruchu. Naderwania mięśni, ścięgien oraz więzadeł spowodowane są zwykle dużą ilością powtarzanych ćwiczeń. Problemy przeciążeniowe często dotyczą również okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Carolina Medical Center zaangażowała się w rozwój kendo w Polsce. W 2012 i 2013 roku przebadaliśmy blisko pięćdziesięciu uczestników Indywidualnych Mistrzostw Polski we Wrocławiu. Dokonaliśmy analizy stabilografii statycznej oraz dynamicznej, analizy chodu oraz reakcji podłoża podczas wykonywania specyficznego ataku w kendo. Wyniki tych prac są podstawą do stworzenia dedykowanego protokołu badań diagnostycznych, nad którym pracuje obecnie zespół lekarzy, diagnostów i trenerów przygotowania motorycznego, z mgr. Danielem Demkiewiczem na czele.

Daniel Demkiewicz w latach 1999 – 2012 aktywnie działał na rzecz rozwoju idei japońskiej szermierki w Polsce jako trener oraz zawodnik trzech dyscyplin – kendo, iaido oraz jodo. Jego udział w spotkaniu w Ambasadzie Japonii jest wyrazem uznania dla jego wkładu w rozwój tych dyscyplin w naszym kraju.