AktualnościDr Robert Śmigielski gościem radiowej „Trójki”

Dr Robert Śmigielski gościem radiowej „Trójki”

10 listopada 2014

Dr Robert Śmigielski, czołowy specjalista ortopedii i medycyny sportowej, gościł na antenie Programu III PR w audycji „Trzecia Strona Medalu”. W rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim i Tomaszem Gorazdowskim odniósł się do bieżących wydarzeń ze świata sportu i medycyny.

Ortopeda przybliżył słuchaczom „Trójki” wagę tytułu FIFA Medical Clinic of Excellence, który światowa federacja piłkarska przyznała niedawno Carolina Medical Center. Ten tytuł to nie tylko uznanie najwyższego poziomu leczenia w klinice, ale też możliwość dostępu i wymiany informacji z podobnymi elitarnymi ośrodkami medycyny sportowej na całym świecie. Współpraca najlepszych specjalistów, wsparta programem UEFA umożliwiającym gromadzenie i analizę danych na temat piłkarskich urazów i ich leczenia, pozwala uczynić futbol zdrowszym i bezpieczniejszym. Jednym z ostatnich osiągnięć piłkarskich lekarzy jest opracowanie protokołu badania mięśni z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Protokół ten pozwoli skuteczniej radzić sobie z urazami mięśni, których leczenie stanowi jedno z największych wyzwań dla lekarzy sportowych. Dr Śmigielski podkreślił również rosnący wpływ lekarzy na przepisy gry w piłkę nożną. Karanie czerwoną kartką wślizgów od tyłu i uderzenia łokciem w twarz jest konsekwencją rekomendacji środowiska medycznego, które uznało te przewinienia za szczególnie zagrażające zdrowiu zawodników.

W niedzielnej audycji dr Śmigielski, który przez lata współpracował z Justyną Kowalczyk, skomentował sportowe plany mistrzyni olimpijskiej. Lekarz jest przekonany, że charakter i siła woli pozwoli Justynie startować tak długo jak będzie chciała. Należy więc wierzyć jej deklaracjom o kolejnych trzech latach biegania na nartach.

Niezłomny charakter i chęć bycia najlepszym to według dr. Śmigielskiego również kluczowe cechy u bokseraArtura Szpilki, który pokonując w sobotę Tomasza Adamka przejął tytuł najlepszego polskiego „ciężkiego”. Ortopeda wierzy, że Szpilka – jeśli tylko będzie dobrze pokierowany – może osiągnąć swoje cele. Bokser z Wieliczki korzysta z opieki medycznej dr. Śmigielskiego i Carolina Medical Center.

Na zakończenie dr Śmigielski podkreślił, że serwis medyczny dla zawodowych sportowców to ogromne wyzwanie, które stoi przed lekarzami. To bowiem najbardziej wymagająca grupa pacjentów, która oprócz skutecznego i szybkiego leczenia oczekuje od lekarzy zapobiegania urazom i rozwiązań poprawiających wynik sportowy. Co ważne, z protokołów medycznych opracowanych specjalnie dla sportowców mogą cieszyć się również „zwykli śmiertelnicy”, jak to się dzieje w Carolina Medical Center.