AktualnościJak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

22 października 2014

W najnowszym dodatku „Tylko Zdrowie” do Gazety Wyborczej fizjoterapeuta Dariusz Straszewski z Carolina Medical Center udziela porad na temat przygotowania organizmu do sezonu narciarskiego. Mówi o tym, jak często i jak intensywnie trenować, przypomina też o właściwej rozgrzewce.

Fizjoterapeutka Magdalena Syrek prezentuje 6 prostych ćwiczeń pozwalających przygotować się do wyjazdu narciarskiego bez wychodzenia z domu. Odradzamy stosowania „krzesełka” przy ścianie – to pozycja niefizjologiczna, niepotrzebnie obciążająca staw rzepkowo-udowy.

Jak ćwiczyć zdrowo? Warto zajrzeć do Gazety Wyborczej!

Gazeta publikuje również rozmowę z dr Urszulą Zdanowicz na temat zbliżającego się sezonu narciarskiego. Specjalistka Carolina Medical Center zachęca do właściwego przygotowania się do aktywnego wypoczynku na stoku, mówi też o tym jak postęp technologiczny, wzrost dostępności i popularności narciarstwa wpłynęły na urazowość u narciarzy.

Dr Zdanowicz podkreśla, że szczególnie narażeni na kontuzje jesteśmy podczas pierwszego dnia na stoku oraz ostatniego zjazdu. Oprócz niewłaściwego przygotowania swoje robi również „jeden grzaniec”, którego wielu narciarzy nie potrafi sobie odmówić.

Jak więc przygotować się do zimowego szaleństwa? Warto spotkać się z trenerem przygotowania motorycznego, zaplanować zestaw ćwiczeń i regularnie ćwiczyć w domu lub siłowni. Kluczowe będzie wzmocnienie grup mięśniowych aktywnych podczas jazdy na nartach, ale też poprawa propriocepcji, czyli reakcji nerwowo-mięśniowej.

Całą rozmowę z dr Zdanowicz można przeczytać tutaj.

Specjaliści z Carolina Medical Center przygotowali specjalistyczny pakiet medyczny dla narciarzy i snowboardzistów, pozwalający tak przygotować się do sezonu zimowego, aby zmniejszyć ryzyko urazów na stoku i poprawić komfort i przyjemność z jazdy. Szczegóły na ten temat można znaleźć na tej stronie.